Проф. Нели Огнянова: Тенденцията при медийната свобода е негативна
Както и през миналата година, през 2021-ва България отново е на последно място в ЕС по свобода на медиите според класацията на „Репортери без граници“. Разликата от 1 позиция не е съществена, но важна е тенденцията, а тя е негативна, коментира пред Радио София проф. Нели Огнянова, експерт по медийно право, цитирана от Фрог нюз.
Неприятното е, че индексът на международна неправителствена организация, базирана в Париж, съвпада с много други оценки, които България получава по този въпрос и които потвърждават отрицателните тенденции.
„Ако прочетем доклада, ще видим, че има общи причини, характерни за последните години, но има и специфични – от 2020 г. България има отдавна проблеми по отношение свободата на медиите. По-тревожното е, че се забелязват проблеми и при гражданската свобода за изразяване на мнение“, подчерта проф. Огнянова и посочи примери.
Според експерта правилата са в законите, а Етичният кодекс на журналистите се занимава с тяхната отговорност.
Добре е да поразсъждаваме върху поведението и дейността на журналистите, особено по време на пандемията; за значението на гостите, които се канят, за изводите, които се правят; за реакцията при опит за дезинформация.
Независимо от индексите за медиите, всеки човек можа да направи своя оценка, когато му се наложи да направи информиран избор. Необходими са достъп до информация, както и дебати, основани на факти. „Джипката-модел“ е монолог.
Външните оценки не бива да ни обиждат. Това е критика, която трябва да ни помогне да видим дефицитите си и да преодолеем проблемите си.
Всички очакват в сложната обстановка журналистите да питат. Те трябва да са посредникът между читатели, слушатели и данните, върху които държавата им монопол. На високите очаквания може да отговори единствено качествената журналистика, изтъкна още проф. Огнянова.
Тази информация достига до Вас благодарение на информационна агенция Булпресс!